Zpátky do školy!

 

Začala škola a domácí povinnosti s ní spojené. Učení se, domácí úkoly. Spousta dětí má svůj vlastní pracovní stůl a očekává se od nich, že u něj budou pracovat. Ale děti se neučí, „zlobí“, úkoly si dělají v kuchyni a vůbec to s tím stolem bývá často problematické.

Nejen školáci, ale i jejich rodiče by si měli vyzkoušet kde a jak vlastně nutí děti sedět při práci.

Tohle je klasický příklad špatného řešení. A přitom jsme na něj všichni tak zvyklí:

Každá práce v této pozici spotřebovává obrovské množství energie. A často se vůbec nepovede.

Při sezení zády ke dveřím se nikdo nemůže soustředit. (Mnozí si pamatují jak jim rodiče ještě říkali: „Nech ty dveře otevřené ať vidím že se učíš!“)

A rozptylující je také výhled z okna, člověk vymyslí kolotoč, ale úkol nenapíše. 

Vyzkoušejte si to, sami si sedněte na místo kde má vaše dítě pracovat.

Sedět, stát, pracovat s dveřmi za zády, uvádím jako první chybu, ve svém  e-booku zdarma (5 energetických upírů) protože je skutečně velmi častá a opravdu závažná.

Je to opravdu hodně časté. Když mluvíme teoreticky, každý přikyvuje, chápe, že mít za zády dveře není dobrý nápad. Ale v praxi vídám takhle umístěné pracovní stoly každou chvíli.

Například v restauraci si nikdo nesedne zády do prostoru. Každý si sedne tak, aby měl za sebou pevnou zeď a dobrý výhled na vstup i na celý prostor. Tady, u jídla, naše instinkty většinou ještě fungují, pokud si můžeme vybrat, vždy sedíme zády ke zdi.

Člověk, který sedí zády ke dveřím se totiž nemůže plně soustředit na to co má před sebou, ať už jídlo nebo práci. Stále musí, takzvaně jedním okem, jedním uchem, sledovat co se děje za ním, kontrolovat jestli ho někdo zezadu nepřepadne. Jsou to základní instinkty, kterých se nemůžeme zbavit.

Bohužel to tak funguje, i když jste třeba sami doma.

Takže je jasné, že nemůžete svou energii plně věnovat svému pracovnímu úkolu, nemůžete podat stoprocentní výkon, ale ani energii neušetříte, protože její (dost velká) část je vázána na hlídání vašich zad.

Lepší možnosti:

Pokud to jinak nejde, pak stůl přisunutý ke zdi není úplně špatná možnost. Je to oblíbené uspořádání, papíry a věci nám nepadají a při malém natočení vpravo můžeme sledovat dveře:

Jen pohled do zdi může být někdy pohledem na obtížně zdolatelnou překážku. 

Také je dobré řešení natočit stůl do prostoru, aby byl opravdu přehled. To ale není nejlepší pro dítě. Je to dobré řešení pro dospělého, je to „ředitelské místo“:

Nejlepší řešení je takto:

Za zády pevná zeď, před sebou volno. Dveře po pravé ruce.

Umístění pracovního stolu není důležité jen pro školáky a jejich úkoly. Podívejte se i na svoje pracoviště. Dveře za zády každého oslabují, a to nejen zbytečným odčerpáním energie. Protože je člověk v této pozici v pozici „oběti“ – čeká útok a jeho kolegové to na určité úrovni také vnímají.

Asi vás nikdo nepřepadne, ale snáze se můžete stát obětí šikany, zrady, podrazů či pomluv.

Tipy:

  • Dbejte, ať při práci nemáte za zády vstupní dveře. Nejlépe je nemít za zády žádný otvor, dveře ani okno, ani prostor, kterým se prochází.

  • Okno přímo za zády můžete zakrýt závěsy.

  • Pokud jsou ve zdi za Vámi dveře, a nelze to změnit, snažte se posunout co nejdále doleva, abyste na dveře viděli při co nejmenším natočení vpravo. (Pravou stranu máme více pod kontrolou, snáze se zde „ubráníme“.)

  • Pořiďte si „ředitelské křeslo“, s pevným, neprůhledným, nad hlavu vysokým opěradlem. Celý problém nevyřeší, ale snad vás ochrání od největších škod. Ale to je rada pro dospělé, děti raději vemte do té kuchyně, ať si napíší úkoly tam, kde je to pro ně snazší.

  • A podívejte se i nadalší tipy proti zbytečné únavě v mém e-booku zdarma. 

    Přeji úspěšný školní rok, dětem i rodičům a ať neztrácíte síly na zbytečných překážkách 🙂

 

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.