Šedá elegance nebo šedá myš?

 

Občas, když někomu při konzultaci doporučím šedou barvu, bývá zaskočen. Šedé jsou dešťové mraky, šedý je déšť, smutek a mlha… Šedou lidé často považují za „nebarvu“, za něco co je potřeba nahradit „barvou“. 

Je na tom hodně pravdy, šedá je barva, která ve Feng-šuej souvisí s energií nazývanou „kov“. Její směr je dostředivý, je to uzavírání se do sebe sama. Proto věci v šedé barvě nekřičí do světa, ale splývají s ním.

Ne nadarmo se o nenápadných lidech říká: „To je taková šedá myš“.

Šedou snadno přehlédneme, tato barva nezdůrazňuje své kvality, takže si jí nevšímáme. Ale to je právě ta kvalita té barvy, kterou můžeme dobře využít.

Šedá je vynikající jako pozadí, pro cokoliv. Šedá stěna je velmi dobrým pozadím pro obraz, skvělým rámem pro okno s krásnou vyhlídkou. Dokáže spojit zmatek různorodých předmětů v jednolité pozadí. Můžeme s ní zatřít nerovnosti, nepravidelnosti na zdi, i včetně nějakých trubek, které tu vedou. Pěkně splynou a vytvoří pozadí pro barevné popředí.

Musíme pak ovšem mít to popředí, něco, co nám šedé pozadí pomůže zdůraznit.

Dokáže také velmi dobře oddělit, doplnit, barvy, které k sobě třeba úplně nesednou.

A nemusíte si vybírat tmavou šedou, můžete použít i jemnou, opravdu velmi světlou světlešedou barvu.

Je to barva chladná, takže prostor opticky zvětšuje. Ve světlešedé nejsou stěny tak výrazné, necítíme se jak v krabici.

Dejte pozor, ať namícháte (vyberete) chladnou šedou – do modra. Odstíny do fialova většinou nevyjdou moc hezky. A nezapomeňte při výběru barvy také vzít o jeden až dva odstíny světlejší variantu, na velké ploše všechno vychází sytější.

Velmi dobře ladí i s kovem – materiálem – kovové věci vypadají v šedé, šedostříbrné barvě velmi „kovově“, prostě jim to sedne. Energie kovu je také spojena se světovými stranami západu a severozápadu, na těchto stranách bude šedá více ladit a bude výraznější.

Její oblíbenost v pracovním prostředí podporuje její vztah s kovem, s tou „energií kovu“, která podle Feng-šuej přináší do našeho života schopnost se rozhodovat.

Tato chladná světle šedá barva jetaké velmi elegantní. Už dávno nahradila hnědou, tradičně elegantní hnědou barvu, která přinášela kvalitu stability a s přesahem do zlaté byla symbolem bohatství. (Anglická královna má ale pořád hnědého rollse.) Pro nás je symbolem úspěchu akce, zvládnutí situací, výsledky aktivity.

Mottem našeho života v posledním století je práce. Práce, aktivita, rozhodnost. Schopnost (a možnost!) se rozhodovat je důležitou kvalitou našeho života. A energie „kovu“ nám v tom napomáhá, k jejim barvám patří všechny šedé odstíny, od matné černé až k zářivé stříbrné.

Tak nepodceňujme šedou barvu a využijme ji.

 

 

 

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.