Očista prostoru

Očista vnitřní – očista prostoru na energetické úrovni

Nepořádek, to nejsou jen neuspořádané věci. Je to chaos, negativita, neuspořádanost myšlenek, zatížení prostoru, a tím i vašeho života.

Zbavit svůj prostor veteše přesahuje pouhé vyklízení krámů, je to sice první a dost zásadní krok, ale je potřeba provést očistu i na psychické úrovni. Akce na fyzické úrovni je potřeba doplnit vizualizací.

Uvědomte si tento psychický rozměr vždy při úklidu. Při odstraňování věcí – vyhazování krámů si představujte že vyhazujete i vše co způsobuje zármutek, napětí, stres. Při zametání si představte, že vymetáte smůlu, při vysávání jak vysavač odsává vše co způsobuje problémy…

Když zvládnete umění, jak takto vizualizací likvidovat záporné energie, zbavíte sebe sama i své okolí všech mrzutostí, stresů a napětí vytvářených nadměrnou sha (zápornou energií čchi).

Používání vizualizace a práce s čchi představuje velmi účinnou vnitřní praxi Feng-šuej. Po nějakém čase se takto ošetřovaný domov může stát skutečným rájem na zemi.

Rituály

Někdy je potřeba provést silnější, intenzivnější akci pro duchovní očistu místa.

Vykropení nebo vykuřování domu je součástí naší evropské tradice. Nyní je běžně provozováno většinou jen při křesťanských církevních obřadech. V soukromí se u nás přes staletí zachovalo jen z keltských dob vykuřování obydlí v čase slunovratu, náročném to období pro celou Zemi (vánoční františek, purpura).

Můžete použít kropenku (postřikovač na květiny) s čistou vodou, nebo můžete do vody přidat pár kapek vaší oblíbené vůně. Projděte si celý dům, všechny místnosti, kropte je, a říkejte si, nahlas nebo potichu, „Toto je můj dům, můj prostor, všichni duchové, mrtví nebo živí, opusťte můj dům“, nebo jiná slova, mantry, modlitby, které vám budou připadat vhodné. Nekropí se stěny nebo nábytek, rozprašujeme spíše jemnou mlhu do prostoru. Důležitá je vaše vizualizace, vaše soustředění na akci, vaše přítomnost tady a teď.

Při vykuřování se postupuje obdobně. Použijte vykuřovadlo, smotek bylin, větvičky, nejsnáze se používají vonné tyčinky. Projděte si všechny místnosti, se soustředěním na vypuzení všeho zlého, tak aby je kouř zaplnil.

Pak je potřeba vyvětrat, nechat vyjít kouř a s ním všechny staré energie, kterých se chceme zbavit.

A potom naplnit prostor novou, pozitivní energií. To lze nejlépe zvukem – vlastním hlasem, zazpívejte si. Můžete si zahrát na hudební nástroj, nebo si pustit svou oblíbenou povzbuzující hudbu, ale váš hlas, to jsou vaše vlastní vibrace. 

Nezapomeňte, očišťování má 3 fáze: 1. vykuřování – naplnění prostoru dýmem, 2. vyvětrání – aby kouř i s energiemi do něj nasáklými vyšel ven, 3. naplnění novou, zdravou energií – zpěv

Tento rituál provádějte kdykoli budete mít pocit, že váš osobní život potřebuje změnu, nebo potřebujete-li se zbavit nepříjemných vzpomínek. Můžete jej opakovat jak často chcete, i několik, i více dnů za sebou. (Klidně třeba i 14 dní, dokud nebudete cítit uvolnění.)

Důvody pro provádění očistných rituálů :

  • V novém bytě po nastěhování (vyháníme také energii předchozích nájemníků)
  • Po změně obyvatel (odstěhování, přistěhování někoho nového)
  • Po nemoci
  • Po loupeži (nebo i po jiných nepříjemných návštěvách)
  • Po hádkách a sporech (nepodceňujte očistu, snadno se stane že ve stejně naladěném prostředí sklouzneme ke stejnému chování)
  • Po smrti některého obyvatele

Ale také v situaci:

  • Necítím se dobře
  • Cítím nějaké „duchy“- jako by tu se mnou někdo byl a je to nepříjemné
  • Při příchodu cítím oslabení

Samozřejmě očistu nepotřebuje jen náš domov, ale všechna místa kde žijeme. Chaty, chalupy, ale třeba i automobil, zvlášť když v něm podnikáme delší cesty. Někomu se udělá špatně hned jak si sedne do auta a cesta k moři je pak utrpení. Vyzkoušejte si očistit i  tento prostor, třeba před dovolenou.

Na pracovišti si možná netroufnete na větší očistné rituály, zkuste si alespoň ráno po příchodu umýt pracovní stůl čistou vodou. To doporučuji také vždy před začátkem nového projektu.

Jsou i okolní vlivy, které na dům působí v místě a je zde potřeba častěji energeticky čistit. Jedná se zvlášť o blízkost hřbitovů a nemocnic, a také energeticky silně negativně, jinově působících míst – třeba křižovatka s nehodami apod. (Pro všechny tyto případy se doporučuje ohňová energie kadidel a hlavně dobré osvětlení.)

Vždy když se sladíme s časem, půjde nám naše aktivita lépe.Tradičně se očista, fyzická i spirituální, spojuje s přípravami na velká náboženská mystéria – předvánoční, předvelikonoční očisty a půsty.

Využijte tato období vhodná pro očišťování. Také při ubývajícím měsíci se snáze zbavujeme špíny, svazujících myšlenek i škodlivých energií.

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.