Měsíc jako průvodce změny

 

Měsíc (Luna) nám může být skvělým průvodcem při plánování našich vlastních změn.
Délka měsíčního cyklu nám usnadňuje jeho použití jako transformačního prostředku. Je totiž celkem snadné s ním držet krok.

Týden bývá pro mnohé až příliš krátký pro praktické provedení nějaké životní změny. Zvláště když potřebujeme stále ještě chodit do práce, obstarávat děti… jsme v zajetí našich povinností. Rok je dlouhý, sezóna je zase doba pro nás až příliš neuchopitelná.

Vliv měsíce je něco, s čím můžeme vědomě spolupracovat.

Měsíc ovlivňuje celou Zemi, přílivy nejsou jen na moři ale hýbou se i celé zemské litosférické desky (asi o 40 cm). Tak není divu, že má vliv i na náš organismus, i na naše životy.

Naladění na měsíční cykly tak zvyšuje účinnost všeho snažení.

Nejčastěji si všímneme úplňku. Je na něj krásný pohled, vidíme ho i přes městské osvětlení a řadě lidí nedá spát.

Problémy se spánkem mohou vznikat tím jak nám svítí až příliš jasné měsíční světlo do ložnice. Ale často vznikají také tím, že jsme prostě „přetažení“.

Čas úplňku, většinou v délce cca 2-3 dnů, je totiž náročný. Je tu silná rezonance – pokud jste ve stresu, úplněk ho zesílí, pokud jste soustředění – úplněk vás rovněž podpoří.

Je to samozřejmě také kouzelný čas, ideální pro duchovní léčení, snění, pro magickou sexualitu.

Je to fáze naplnění a dokončení.

Ale není to doba vhodná pro náročné fyzické aktivity. Ani třeba pro lékařské zákroky – operace. Dobře se příjímají posilující energie i vitamíny. 2 -3 dny úplňku jsou opravdu náročné pro organismus, využijte je k odpočinku.

Ubývající Luna pak podporuje očistu i všechno odcházení.

Na začátku fáze ubývání můžete uvolnit a rozptýlit energie minulosti.

Lépe se vše čistí, špína lépe pouští, dokonce i pračka lépe pere (to je sice pod mou rozlišovací schopností, ale mám to vícekrát potvrzeno od řady žen.)

Snáze se vyhazují staré krámy, snáze se hubne, ale také se snáze zbavujeme starých návyků, starých myšlenkových vzorců, svazujících myšlenek. Můžeme se při ubývajícím měsíci zbavovat své minulosti, abychom si udělali místo pro budoucnost.

Ubývající měsíc nám pomáhá odstraňovat vše co je přežité, nepotřebné a škodlivé, vše, co splnilo svůj účel a neposunulo by náš vývoj kupředu. Pomáhá při čištění a detoxikaci. Vykuřování, obřadné kropení či omývání (i sebe sama), přebudování emočních vzorců, to jsou způsoby, kterými upevňujete svou schopnost používat svou intuici a rozhodovat se.

Tento proces opouštění a vzdávání se, by měl mít, i přes svou průvodní bolest, velký a stabilizující potenciál do budoucna. Přínos odloučení se často projevuje až s odstupem času.
Je to období očišťování – ve smyslu odkrývání vnitřní pravdy – zdokonalování vnímání. Jedná se o konání na základě uvědomění. Sladění s přírodním cyklem nám pomáhá ke stabilizaci v čase i prostoru – ve světě.

Při ubývajícím měsíci se tak můžete zbavovat nežádoucích vzorců a připravovat se na obnovu a svěží začátek, který přinese Nový měsíc.

Nov představuje začátek. Okamžik nového měsíce je symbolem nového začátku, nového zrození.

Je to náročná doba, stejně jako úplněk, tak se zbytečně neunavujte. Také se nedoporučuje příliš mnoho společenských aktivit. Je to doba souznící se samotou

V této fázi měsíčního cyklu se skrývá potenciál setby. Tedy když měsíc nevidíme, je tady jen ten potenciál, ty možnosti. Teď je chvíle pro nasazování semínek naší budoucnosti.

Je zde i určitý prostor i pro očištění, kdy je užitečná samota. Při práci na sobě, té vnitřní setbě, se v tuto dobu vyhýbejte impulzivnosti a emocionálním výbuchům.

Nov nám může pomoci s každým novým začátkem.


Čas dorůstajícího měsíce je časem nového zaměření. 1. čtvrt je pak vhodnou příležitostí pro obnovení vaší osobní energie.

Dejte pozor aby energie kulminovaly v pozitivních formách.

Je to totiž doba, kdy si vpouštíme do života to nové. Pořizujeme si nové věci a všechno, co nám dělá radost a potěšení. Ale dorůstající měsíc také vytváří lpění na těchto věcech a touhu po nich. Pomáhá kumulovat věci, fixovat se k více a více věcem a časem to vede k tomu, že to, co nám radost dělalo, se nám stává břemenem. Všechny ty věci musíme opravovat, zalévat, uklízet, přebírat, servisovat, třídit, vyhazovat, nahrazovat lepšími… Tak si dejte pozor ať vám vše nové co si pořídíte přináší více radosti než starostí.

Když Luna přibývá, snáze se přijímají posilující energie, vitamíny. A také organismus lépe přijímá (a nechává si) všechno co sníme.


Vypuklý měsíc, krátce před úplňkem, přináší plody toho co bylo zaseto. 
V tuto dobu jsou takzvaně vnitřní oblasti osvětleny a dochází k vyjádření tvořivosti.

Úplněk je pak opět dobou naplnění a dokončení. A také trochu bilancování a plánování, abychom věděli od čeho, nebo od koho se chceme s ubývajícím měsícem oprostit.

 

Věnujte pozornost svým reakcím na měsíční energii, zapisujte si svou zkušenost s každou měsíční fází a po několika cyklech si vyhodnoťte co z toho pro vás vyplývá.
(Pro muže bývá někdy cyklus měsíce větší pomocí než pro ženy, neruší se s osobním menstruačním cyklem)

 

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.