Máte dost správného světla?

Výkon roste spolu s osvětlením

Osvětlení je pro celkovou pohodu velmi důležité. Často řešíme tvary lampiček, zdroje světla – druhy žárovek, zářivek,..spotřebu elektřiny,.. Ale málo se řeší to skutečné osvětlení. Kolik toho světla doopravdy máme. Výkon totiž roste spolu s osvětlením.

Člověk nebyl stvořen k pobytu v jeskyních a denní světlo je skoro vždy mnohem silnější než jakékoliv umělé zdroje. Podle výzkumů, (japonských), roste efektivita práce spolu s osvětlením, a to, až k bodu oslnění.
Prostě světla není skoro nikdy dost.

Byli byste překvapeni jak velkou část vaší energie oči spotřebovávají. A se stoupajícím věkem jí berou stále víc. Neznamená to, že potřebujete brýle, jen potřebujete stále víc energie jen pro oči.
Takže tam, kde vám v šestnáci letech stačila jedna žárovka šedesátka (60W), v pětatřiceti 4 stovky (4x100W) nejsou vůbec mnoho.

(Orientační návod jak vybrat zdroj světla najdete v článku „Jak vybírat žárovku“)

Šetření na světle je častou chybou právě starších lidí. Myslí si, že už si oči nemůžou zkazit, ale pobyt v šeru má dopad na celý organismus.
Systém šetření, které začíná u šetření světlem, je ten nejhorší začátek – při menším osvětlení klesá výkon, jste unavenější, mrzutí, tělo nepracuje jak může, přemáháte se, a nakonec jste i víc nemocní.

A také interiéry ve špatném osvětlení vypadají hůře, vše je víc jakoby „upatlané“. To si často všimneme v různých pomocných místnostech, různých komorách, wc, apod., kde lidé šetří na světle a ty místnůstky pak působí ještě hůře.

Lidské oko spotřebovává velkou část energie na akomodaci – přizpůsobování se intenzitě světla. A my se nevydržíme dívat stále stejným směrem – oči neustále těkají. Takže když máme v temné místnosti ostrým paprskem nasvícenou např. knihu, není to ideální, oči se musí stále přizpůsobovat velmi odlišným intenzitám.

Stejně tak pohled na monitor počítače, nebo na televizi, v tmavé místnosti je zbytečně únavný.
(Dříve se prodávaly tzv. televizní lampičky, malé lampičky k umístění speciálně za televizi. A možná s nimi lidi při sledování televize tolik neusínali.)

Příliš rovnoměrné světlo však, stejně jako každá monotónnost, také unavuje. Místo stropních zářivek používejte více různých zdrojů světla. A vždy v kombinaci přímé osvětlení, např. stolní lampou, a nepřímé – lustr svítící odrazem od stropu.

A nezapomeňte využívat to denní světlo, je pro nás nejlepší. 🙂

Pro další tipy proti zbytečné únavě v práci najdete v ebooku „Jak si uspořádat pracoviště pro lepší výkon i život“

Máte dostatek denního světla?

Moje ranní antidepresivní lampa

Nemáme každý možnost užívat si denního světla, často přes den pracujeme v místech kam slunce nezajde. Buď nemáme pořádná okna, nebo jsou zastíněná. A taky to sluníčko nesvítí každý den. Tedy ono svítí, ale bývá zataženo. 🙁

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. 

Denní světlo je pro zdraví nesmírně důležité. Pobyt na slunci, na světle má spoustu zdravotních výhod, kterých si většinou všimneme, až když nám chybí.
Jedny z hlavních, častých problémů, které vznikají nedostatkem denního světla jsou deprese. Zimní deprese je už klinický pojem, zasahují až 30% naší populace (a to jsou jen ti co se to snaží lékařsky řešit).
Příznaky zahrnují ospalost, únavu a ztrátu energie, útlum myšlení, nezájem o okolí, potíže s komunikací, pokles zájmu o sex, přibývání na váze…

Příznaků se může objevit jen pár, ale ani o ty nikdo nestojí. A léčba světlem, fototerapie, je velmi úspěšná, udávají 80% úspěšnosti (a to je u vážných případů, u lidí kteří s tím jdou k doktorovi)

Řešení je jednoduché, potřebujeme se nabudit, nejlépe po ránu, pořádným osvětlením, silným denním světlem. 15 – 30 minut je potřeba hledět do plnospektrého světla opravdu zblízka. Prodává se již řada lamp pro tyto účely, některé jsou dost velké, vybírejte proto tak, abyste je mohli v tmavé polovině roku snadno každodenně používat.

Timothy Ferris, autor 4hodinového pracovního týdne, doporučuje vozit si skládací lampičku všude sebou. Tvrdí, a má i změřené, že po čtvrthodinovém ranním osvětlení, je nejen přes den výkonný, ale večer daleko lépe usíná. Tento efekt už potvrdily i vědecké studie.
Ale daleko povzbudivější je, že to funguje na každého, člověka po ránu silné denní světlo opravdu povzbudí, psychicky i fyzicky!

Doporučuji začít shánět lampu už teď, než na vás na podzim padne deprese a už se k ničemu nedokopete 🙂

Dobré světlo pro dobrý spánek

Ano, to není omyl, kvalita našeho spánku, usínání (a vstávání), závisí hodně na světle, které máme když jsme vzhůru.
Spánek řídí hormon melatonin a ten je ovlivňován barvou světla. Modrá vlnová délka potlačuje jeho tvorbu, a to velmi rychle.

Často se stává, že se člověk v noci vzbudí, jde se napít, nebo na wc, na cestu si rozsvítí a pak nemůže usnout. Na vině jsou nové světelné zdroje, které hodně využívají bílé světlo, které obsahuje modrou složku. Tak rozsvícení žárovky vás ani nemusí moc probrat, ale modrý displej telefonu způsobí, že už do rána nezaberete.

Proto doporučuji noční lampičky v oranžové barvě.

A pro monitory použijte některou aplikaci, která vám po západu slunce automaticky posune barvy. Já používám aplikaci f.lux.

Čím dále v noci barvy posunete k červené straně, tím lépe se vám udrží spánkový rytmus. Každý máme rytmus spánku, vstávání (a povinností) jiný, ale v zásadě platí, že od modrého světla bychom se měli odpojit 9 a půl hodiny před vstáváním.

Zde jsou přibližné teploty barev běžných světelných zdrojů:
( Doporučuji na noc barvu svíčky, nebo ještě červenější )

teplota barvy /zdroj světla
6500 K počítačový monitor
6000 K polední světlo
5000 K běžné denní světlo
4200 K zářivka
3400 K halogenová žárovka
2700 K klasická žárovka
1900 K svíčka

 

Světlo je pro náš život důležité, ovlivňuje zdraví, výkon, náladu.. Nezanedbávejte ho, ať neztrácíte síly na překážkách, které nejsou nutné. 🙂

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře
  1. osvětlení napsal:

    Super článek díky

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.