Jak vybírat žárovku

 

Často zdůrazňuji, jak je osvětlení důležité, jak potřebujeme hodně světla. Naše energie, výkonnost (i efektivita práce) roste spolu s osvětlením. Více o tom najdete v článku: Máte dost správného světla?

Ale někdy je nabídka světel, svítidel, žárovek atd. tak široká a matoucí, že by se člověk nejradši vrátil ke svíčkám.

Připravila jsem malý orientační návod:

Příkon = spotřeba elektřiny

Dříve, při jediném druhu svítidel – klasických žárovkách, jsme si vystačili s jedním údajem na krabičce, abychom zjistli všechno co potřebujeme. Watty udávaly spotřebu, barva světla byla daná. A dokázali jsme odhadnout i jak moc svítí.

Ale i v tomto případě, u klasických žárovek, si musíme uvědomit, že svítivost nestoupá spolu s příkonem lineárně. (4 pětadvacítky vám nedají ani zdaleka tolik světla jako jedna stovka/100wattová žárovka.)

Watty – spotřeba elektrické energie je na krabičkách stále, ale už to není ten nejdůležitější údaj. Nové světelné zdroje jsou úspornější, tak někdy bývá ještě doplněna kategorie té úspornosti, nejvýhodnější je A++.

Pokud si chceme vybírat podle spotřeby energie mezi wolframovými = klasickými žárovkami, halogenovými, zářivkami a LEDkami, pak ledková světla jsou nejvýhodnější.

 

Ještě malá připomínka: Klasické žárovky jsou prakticky všechny stejné. Výroba ledkových zdrojů je složitější než klasických žárovek, tak se výsledky od různých výrobců mohou trochu lišit.

Svítivost – množství světla

Nejdůležitějším údajem je svítivost. Udává se v lumenech (lm). Čim více lumenů, tim více světla.

100W klasické žárovce odpovídá svítivost asi 1400 – 1500 lm.

60W klasická žárovka má svítivost cca 800 lm.

40W žárovce odpovídá cca 500 lm, nedoporučuji nikde používat slabší, ty už opravdu k ničemu nejsou. 

Lidé často šetří na světle v různých pomocných místnostech, různých komorách, wc, apod. a ty místnůstky pak působí ještě hůře. Interiéry ve špatném osvětlení vypadají hůře, vše je víc jakoby „upatlané“.

U malých lampiček býval údaj omezující výkon žárovky, to bylo u klasických žárovek kvůli přehřívání. Zvlášť u moderních plastových lampiček se mohla objímka roztavit. To u ledkových světel tolik nehrozí, tak si můžeme i malou lampičkou pořádně posvítit. A také si můžeme pořídit i nějaké zajímavé, designové stínidlo bez obav že nám světlo úplně zastíní.

Barva světla

Další údaj, který nás zajímá je barva světla. Označuje se ve stupních Kelvina. Čím méně stupňů, tím teplejší barva světla. A naopak, čím více Kelvínů tím „bělejší“ světlo.

(Můžeme si představit jak se ten drátek v žárovce rozžhavuje, nejprve začne zářit červeně a se stoupající teplotou (K) se rozpálí do běla)

Pro obytné prostory volte teplé bílé tóny okolo 2700-3200 K. Barva světla klasické žárovky je 2700 K.

Na noc teplejší barvu svíčky, což je méně než 1800 K (Tohle není úplně běžně v prodeji, můžete to dohnat oranžovým stínidlem lampičky)

Pro ranní probuzení, pro práci, se hodí bělejší, studenější bílá kolem 4000 K. Denní světlo má cca 5000 K.

RA index – věrnost barev

Na krabičce ještě můžete někdy najít tzv. Ra index, který udává jak moc žárovka mění barvy věcí, které osvětluje.

Ra 100 znamená, že světlo barvy (vůči dennímu světlu) prakticky nemění. Čím nižší hodnota Ra, tím více jsou barvy zkreslené. To může být důležité třeba při výběru oblečení, nebo když se v koupelně malujete. Klasická žárovka má Ra mezi 100 – 85%.

Už nevstáváme se sluncem a nechodíme spát se slepicemi. Náš životní styl nám to neumožňuje. Potřebujeme fungovat, pracovat, i když už je tma. A většinou pracojeme uvnitř, kde není zdaleka tolik světla jako pod volnou oblohou. Tak si nezapomeňte pořádně rozsvítit.

🙂

Na další tipy jak si uspořádat pracoviště abyste zbytečně neztráceli síly a přitáhli energie úspěchu se podívejte v mém e-booku ZDE

Milena Moudrá
Jsem architektka, konzultantka Feng-šuej a specializuji se na odstraňování únavy. Pomáhám lidem zařídit prostor tak, aby je podporoval v jejich cílech, a aby neztráceli sílu na zbytečných překážkách. Můj příběh najdete zde.>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.